Vyberte stranu

Pre netrénované oko, aktivity praktického života v montessori škôlke sa zdajú byť, nuž, detskou hrou. Pri bližšom skúmaní  sa však aktivity praktického života prezentujú ako veľmi logické, sekvenčné reťazce činností, ktoré nepriamo vedú dieťa k veľkolepejším činnostiam. 

Vezmite si napríklad jednoduchú úlohu prelievania vody. Na prvý pohľad to vyzerá ako „žiadny veľký problém“. Koniec koncov, dieťa iba prelieva vodu. Ale pozrime sa na to bližšie. Uvedomili ste si, že úloha – prelievanie tekutiny prichádza až potom, čo sa dieťa naučilo presýpať a prenášať pevné látky? Prečo je to tak? Pri prelievaní tekutín je väčšia pravdepodobnosť neúspechu. Prenos a presýpanie pevných častíc ponúka možnosť vyskúšať si tieto zručnosti najprv s niečím, čo je jednoduchšie upratať. 

Pozrime sa na to znova. Prečo existuje toľko prelievacích aktivít na polici? Aktivity praktického života sú odstupňované a izolované podľa obtiažnosti. Pri  prenose vody z jednej nádoby do druhej, začíname izolovať najväčšiu pohybovú zručnosť. V tomto prípade prenášame vodu z jednej misky do druhej pomocou hubky. Dieťa sa zameriava na použitie celých paží a pohyby rúk. Potom, keď to má zvládnuté, dieťa sa presunie k prelievaniu z jedného džbánu do druhého, jeden džbán do jedného pohára, jeden džbán do troch pohárov. Každá činnosť predstavuje novú úroveň obtiažnosti.

A  prečo toľko dôrazu na prelievanie? Myslíte že keď už dieťa vie ako naliať vodu bez rozliatia, tam to končí? Aktivity praktického života pripravujú dieťa na niečo väčšieho. Súčasne sa dejú aj „veci za oponou“. Po prvé, dieťa sa pripravuje na zložitejšie práce, ktoré vyžadujú viac krokov. To buduje koncentráciu. Po druhé, dieťa je teraz schopné samé si naliať niečo na pitie, keď je smädné. To buduje nezávislosť. Po tretie, je dieťa schopné obslúžiť ostatných bez rozliatia. To buduje koordináciu. Po štvrté, dieťa sa naučí vyhodnotiť množstvo vody, ktoré je v krčahu a odhadnúť, koľko má naliať do každého pohára tak, aby boli narovnako. Tu sa rozvíja matematická myseľ. A nakoniec, ale rozhodne v neposlednom rade dieťa si natrénovalo svalovú kontrolu posunutím sa z pohybu celej ruky do kliešťového úchopu. To je nepriama príprava na držanie ceruzky a písanie.

Na prvý pohľad sa zdá, že tečúca voda je len tečúca voda. Ale ak sa pozrieme hlbšie, zistíme že je to oveľa viac. Praktický život nám ponúka mnoho aktivít pre rozvoj zmyslu pre poriadok, sústredenia, nezávislosti, dôvery, rešpektu voči ostatným, rozvoj jemnej motoriky, ako aj rozvoj slušnosti, zdvorilosti a sebaúcty.